09.12.2021

Ivars Ijabs: Atbalstīts 4 miljardu eiro plāns vēža uzveikšanai Eiropā

Image

Šodien Eiropas Parlamenta īpašajā komitejā BECA atbalstījām Eiropas Plānu vēža uzveikšanai (Europe’s Beating Cancer Plan), kuram atvēlēti 4 miljardi eiro.

Plāna galvenie virzieni ir:

  1. Profilakse
  2. Vēža agrīna atklāšana 
  3. Diagnostika un ārstēšana
  4. Pacientu dzīves kvalitāte

Vēzis ir neatliekama problēma Eiropā, tai skaitā LV, kur katru gadu šī slimība aiznes 30 tūkst. cilvēku dzīvības. Šobrīd ir jānodrošina visaptveroša pieeja situācijas risināšanai un tas nozīmē arī investīcijas zinātnē, datu apritē un apstrādē, kā arī kopīgos ES valstu klīniskajos pētījumos, jaunu zāļu ražošanā. Ir jāizvērtē likumi, kas reglamentē farmācijas nozari un tas, ko ES var darīt, lai vēža ārstēšanās cenas būtu caurskatāmākās un pieejamākas. Jāveicina vienlīdzība vēža ārstēšanas pieejamībai dažādu valstu un dažādu sabiedrības grupu starpā. Protams, jāpilnveido arī kopīgos ES noteikumus: tabakas, alkohola, kaitīgas pārtikas ierobežošana, gaisa kvalitāte, vakcīnas un skrīnings, vēža reģistri ir tikai daži virzieni kopīgai rīcībai Eiropas līmenī.

Es pats iesaistos Eiropas pētniecības un inovāciju programmas virzīšanā un tajā īpaša vieta ir tieši vēža pētniecībai. Tā rosina konkrētas idejas vēža skrīninga  uzlabošanai, kā arī “visaptverošu vēža centru” izveidei un labākiem vēža datu reģistriem dalībvalstīs.

Pilns balsošanai nodotais teksts pieejams ŠEIT.

Dalies