13.10.2021

Enerģētiskā krīze Eiropā

Image

Nopietnas raizes mums visiem Eiropā rada enerģijas cenu krasā paaugstināšanās.Ekonomikas atveseļošanās pasaulē ir laba lieta, bet ir svarīgi parūpeties par mazāk aizsargātajiem cilvēkiem un atbalstīt ražošanu, īpaši mazos uzņēmumus.

Arī Eiropas Komisijai ir jāpalīdz Latvijai un citām dalībvalstīm ar tūlītēju rīcību.Pašreizējā situācija ir ārkārtēja, jo Eiropas enerģijas tirgus pēdējo 20 gadu laikā ir darbojies labi.

Taču nākotnē, lai novērstu klimata krīzi un palielinātu enerģētisko neatkarību, enerģijas cenas var saglabāties dizgan augstā līmenī. Un ir jau skaidrs, ka cenas būs augsta visu šo ziemu.

Eiropas Komisija šodien paziņoja dažus pasākumus, kurus Latvijai (un citām valstīm) vajadzētu izmantot, lai mazinātu cenu šoka ietekmi un aizsargātos nākotnē.

Tātad – ko var darīt īstermiņā?

– sniegt ārkārtas pabalstus tiem cilvēkiem, kuriem visgrūtāk samaksāt enerģijas rēķinus, piemēram, izmantojot vaučerus vai daļēji nomaksājot rēķinus no emisiju tirdzniecības ieņēmumiem;

– aizsargāt patērētājus pret to atvienošanu no tīkla par nesamaksātiem rēķiniem;

– sniegt mērķētus nodokļu likmju pagaidu samazinājumus tieši mazaizsargātajiem;

– sniegt atbalstu mazajiem uzņēmumiem vai nozarēm – bet tikaki saskaņā ar ES valsts atbalsta noteikumiem;

– izmeklēt un sodīt iespējamu manupulāciju ar cenām un konkurences pārkāpumus enerģijas tirgū (piem., Gazprom personā);

– Un, protams, atvieglot un sekmēt atjaunojamās enerģijas ieprkumus pirkuma līgumiem

Pāreja uz tīru, “zaļo” enerģiju ir labākā garantija pret cenu šoku nākotnē, un tā ir jāpaātrina.

Tomēr tirgū enerģijas cenu joprojām nosaka gāzes cena un krīze liek rūpēties par lielāku rezervju izveidošanu šādiem gadījumiem.

Savukārt ilgākā termiņā galvenais ir:- vairāk ieguldīt atjaunojamajos energoresursos, mums Latvijā vajag vairāk vēja parku izsoles un atļauju piešķiršanu;

– attīstīt enerģijas uzglabāšanas jaudas, tas ir akumulatorus- mainīt ES likumu., lai nodrošinātu labāku gāzes krātuvju izmantošanu, iespējams, vedot kopīgus gāzes krājumus

– palielināt patērētāju iespējas izvēlēties un mainīt piegādātājus, ražot pašiem savu elektroenerģiju un pievienoties energokopienām.

Respektīvi, ir jāspēj ātri reaģēt uz enerģijas cenu pašreizējo straujo kāpumu, bet arī veicināt taisnīgu un ilgtspējīgu enerģētikas pārkārtošanu.

Dalies