07.03.2023

Ijabs: Ir jāsāk Eiropas kopīgie ieroču iepirkumi Ukrainai

Image

ES valstu kopīgie ieroču iepirkumi Ukrainas un visas Eiropas aizsardzībai ir jāsāk ne vēlāk kā maijā, uzskata Eiropas Parlamenta deputāts Ivars Ijabs. Viņš ir atbildīgais ziņotājs par jauno Eiropas kopīgo aizsardzības iepirkumu regulu Eiropas Parlamenta Iekšējā tirgus komitejā. Ijabs uzsver, ka regulu ir jāpieņem līdz maijam un tad nekavējoties jāsāk šie iepirkumi. Tie ļaus ātrāk un izdevīgāk atjaunot ES valstu krājumus, kas samazinājušies pēc piegādēm Ukrainai.

Vienlaikus ir strauji jāvirzās uz priekšu ar dalībvalstu politisku lēmumu izmantot Eiropas Savienības budžetu vērienīgiem munīcijas un bruņojuma iepirkumiem tieši Ukrainas vajadzībām. Šo priekšlikumu nesen izvirzīja Igaunijas premjere Kaja Kallasa.

Ijabs uzskata, ka no ES budžeta ir jāpiešķir avansa maksājumi Eiropas aizsardzības industrijai, lai paātrinātu Ukrainai nepieciešamo ieroču ražošanu un piegādi.

“Ja mēs varējām salīdzinoši ātri finansēt un organizēt kovida vakcīnu izstrādi un ražošanu, tad mums ir jāspēj arī Eiropas līmenī nodrošināt jaudīgāki aizsardzības tehnikas un munīcijas ražošanu,” uzskata deputāts

Šādam risinājumam šķērslis varētu būt Ungārijas premjers Viktors Orbāns, kurš pēdējās dienās ir noliedzis Ukrainas uzvaras iespējamību un aicina uz nekavējošu pamieru. Tomēr Ivars Ijabs uzskata, ka pārējās dalībvalstis var pārvarēt Ungārijas veto – ja vien tam būtu pietiekama politiskā griba.

“Šobrīd ir skaidrs, ka Ukraina uzvarēs tikai tad, ja Rietumiem būs spēcīgāka griba un izturība mobilizēt savu ekonomiku, aizsardzības rūpniecību un ieroču piegādes nekā Putina Krievijai,” uzsver deputāts.

ES valstu kopīgi aizsardzības iepirkumi būs iespēja arī Latvijas ražotājiem attīstīt savas jaudas un iekļauties ES un NATO militārās rūpniecības piegādes ķēdēs. Piemērām, aizsardzībai svarīgu dronu vai bruņutehnikas ražošanā.

Ivars Ijabs Eiropas Parlamentā strādā Rūpniecības, enerģētikas un pētniecības komitejā, Iekšējā tirgus un Ekonomikas komitejās un darbojas liberāli centriskajā frakcijā Renew Europe.

Vairāk par Regulu Eiropas aizsardzības nozares nostiprināšanai, izmantojot kopīgu iepirkumu skatīt šeit: https://bit.ly/EDIRPA_regula_LV un https://bit.ly/3SngTEI

Dalies