13.01.2022

Latvijā būtiski pieaugusi inflācija

Image

Pēdējo mēnešu laikā Latvijā ir ievērojami pieaugusi inflācija. Pēc aizvakar publicētajiem datiem, ceturkšņa griezumā tie ir 7,9% un nekas tāds nav redzēts 12 gadus. Vēlos vērst uz to uzmanību, jo šobrīd gan Latvijas valdībai, gan Finanšu ministrijai, gan arī Latvijas Bankai pret šo jautājumu vajadzētu izturēties ļoti nopietni, jo mūsu iedzīvotāji un mūsu mājsaimniecības inflācijas pieaugumu izjūt vistiešāk.
 
Pirmkārt, iedzīvotāju uzkrājumi zaudēs savu vērtību, kas ir diezgan būtisks faktors. Otrkārt, iedzīvotāju algu pieaugums var netikt līdz tādiem inflācijas cipariem, kādi tie ir šobrīd, it īpaši zemo algu sektorā. Jau tagad ir jādomā, kā to kompensēt un kā ilgtermiņā bremzēt inflāciju. Mēs, protams, varam domāt, ka straujais cenu pieaugums ir tikai stāsts par enerģijas cenām, kuras ir kāpušas, un tādēļ augusi arī visa pārējās izmaksas… tomēr dažas pazīmes liecina, ka tas nav saistīts tikai ar enerģiju.
 
Tas ir saistīts arī ar to, ka kopumā lielajās ekonomikās gan Eiropā, gan Amerikas Savienotajās Valstīs šobrīd grozās ļoti daudz naudas. Tad, ja šīs ekonomikas atgūsies no Covid krīzes, kas pēdējos gados attīstību ir bremzējusi, inflācijas cipari gluži vienkārši var kļūt nekontrolējami. Par to, kā noturēt inflāciju līmenī, kādu to uzskatām par normālu uzskatām pēdējos gados, ir jādomā arī mums šeit, Eiropas Parlamentā un Eiropas institūcijās kopumā. Tomēr arī Latvijai ir jādomā par saviem iedzīvotājiem.
 
Paldies par uzmanību!

Dalies