28.06.2023

Ivars Ijabs: Eiropa vienojusies par kopīgiem aizsardzības iepirkumiem

Image

Šonakt Briselē panākta politiska vienošanās par likumu Eiropas aizsardzības industrijas nostiprināšanai un kopīgu aizsardzības iepirkumu veicināšanai. Tas veicinās ātrākus un izdevīgākus militāros iepirkumus un stiprinās Eiropas spēju ražot bruņojumu savai aizsardzībai un Ukrainas uzvarai.

Eiropas Parlamenta Iekšējā tirgus komitejā darbu pie likuma vadīja deputāts Ivars Ijabs (Renew Europe). Viņs piedalījās arī sekmīgajās sarunās ar dalībvalstīm. Deputāts uzsver, ka šī vienošanās ļaus ātrāk atjaunot izsīkstošās bruņojuma rezerves Eiropas armiju noliktavās un nosūtīt vairāk ieroču Ukrainai.  

“Nepieciešamība pēc lielākām  Eiropas valstu investīcijām aizsardzībā, it īpaši kopīgos aizsardzības sistēmu iepirkumos bija nobriedusi jau sen.  Krievijas agresīvais karš pret Ukrainu to padarīja tikai vēl akūtāku. Ir acīmredzami, ka rīkojoties kopīgi, Eiropas valstis palielinās savu bruņoto spēku sadarbspēju un vienlaikus ietaupīs nodokļu maksātāju naudu,” uzskata Ijabs.

Eiropas Aizsardzības rūpniecības stiprināšanas likums, izmantojot kopīgu iepirkumu (EDIRPA) ir pirmais ES kopīgo aizsardzības iepirkumu instruments. Tam vistuvākajā laikā ir jāseko Eiropas Munīcijas ražošanas atbalsta likumam (ASAP).  Paredzams, ka par abiem likumiem pēc sasniegtās  politiskās vienošnās Parlaments var nobalsot galīgajā lasījumā jau jūlija plenārsēdē.

Šie likumi pirmo reizi ES pastāvēšanas vēsturē tieši iespējo ES budžeta līdzekļu tiešu ieguldīšanu bruņojuma un munīcijas iegādei. To mērķis ir gan stiprināt ES aizsardzības industriju, gan nekavējoties atjaunot bruņojumu tā vietā, kuru Eiropas valstis ir nodevušas Ukrainai.

Ivars Ijabs: “Kopīga Eiropas rīcība aizsardzībā, kopīgi iepirkumi un bruņojuma ražošana tikai nostiprina NATO. Vienlaikus mēs uzstājām, ka tuvākajā laikā par Eiropas Savienības naudu ir jāveicina arī  ASV  un citu sabiedroto ražotu ieroču kopīgi iepirkumi. Kara laikā karavīriem  pirmkārt vajag tos ieročus, kurus var nekavējoties likt lietā, nevis tos, kuri vēl ir uz inženieru darbagaldiem.”

Vairāk par likumu un panākto vienošanos https://bit.ly/EDIRPA1

Dalies