12.01.2021

Ivars Ijabs: Vai valsts var likt obligāti vakcinēties?

Image

Vakcīnas pret COVID-19 tikko ir kļuvušas no ilgi lolota sapņa par realitāti. Taču vakcīnu pieejamība nenozīmē, ka būtu mazinājušies strīdi un kaislības ap tām. Arī pie mums ir skaidri dzirdamas divas nometnes – vakcīnu piekritēji un noliedzēji. Turklāt tās abas mēdz būt ļoti kategoriskas un neiecietīgas pret otru. Tādēļ šķiet pienācis laiks ieviest skaidrību jautājumā: Vai valsts var obligātā kārtā likt cilvēkiem vakcinēties pret Covid-19? Un kāpēc?

Šo jautājumu, protams, atbildēt nepalīdz sazvērestības teorijas un baiļu kultivēšana, ko izmanto anti-vakseri. Taču arī pretējai pusei nepalīdz tāda plika atsaukšanās uz zinātni kā burvju nūjiņu visām politiskām un ētiskām problēmām. Īpaši tas nepiestāv tiem liberāļiem, kuri citkārt ir gatavi aizsargāt cilvēka autonomiju un tiesības lemt par savu ķermeni – kā piemēram, olšūnu ziedošanas gadījumā. Galu galā, mums nevajadzētu pieņemt automātiski pieņemt valsts uzliktu vakcinēšanās pienākumu kā pašsaprotamu.

Kādi tad ir argumenti par labu obligātai vakcinācijai? Un vai tie tiešām ir pilnīgi droši pret jebkuru kritiku? Vairāk skatieties jaunākajā videolekcijā!

Dalies